fbpx

אודות

סלוגן קוראים וקוראות

הרשמה לניוזלטר

הקיפוד והשועל

מדף של רעיונות לסקרנים וסקרניות

על הסדרה

הקיפוד והשועל הוצאת ספרים

על ארכילוכוס, יליד האי פארוס, איננו יודעים הרבה. הוא נולד קצת פחות משבע מאות שנה לפני הספירה. הוא כתב שירים שלא נשאר מהם הרבה. אבל נותר משפט, שברבות השנים קיבל תפוצה רחבה: ״השועל יודע דברים רבים, אך הקיפוד יודע דבר אחד גדול״. הפילוסוף ישעיהו ברלין פרסם את המשפט הזה ברבים, כאשר השתמש בו ככותרת למסה שעסקה בסופר לב טולסטוי (״מלחמה ושלום״) וביחסו להיסטוריה. ברלין הציע, כבר בפתיחת המסה, את האפשרות שהאבחנה בין קיפוד ובין שועל משקפת את אחד ההבדלים העמוקים ביותר בין טיפוסים שונים של כותבים והוגים. 

 

הקיפוד והשועל מייצגים קטבים. רובנו לא שועלים, וגם לא קיפודים. רובנו גם לא כותבים והוגים. רובנו – כלומר, רוב מי שטרחו והגיעו עד כאן – קוראים. יש בינינו קוראים קיפודים, ויש קוראות שועלות, וישנם כל מי שבאמצע. לכל אלה מיועדת סדרת הספרים שלנו.

 

במסגרת הסדרה, שהמו״ל שלה הוא הוצאת כנרת-זמורה-דביר, נוציא בכל שנה עשרה ספרים, שמתאימים, בעינינו, לקוראות ולקוראים שלנו. המנעד יהיה רחב: היסטוריה ומדע, בטחון וטכנולוגיה, פסיכולוגיה וחברה. מה שבעינינו מרתק, חשוב, מרחיב דעת. ומעבר לספרים עצמם, נעלה פודקסט להאזנה, שיעסוק בספרים (בשיתוף חנות הספרים עברית), ובסוגיות שעולות מהם. ונשלח מכתבים, שמשום מה מכנים אותם ניוזלטר, רק למי שרוצים כמובן, עם המלצות לקריאה. ונציע מבצעים למי שירצו לטפס על המדף שלנו. 

 

יהיו עוד הפתעות, ועוד חידושים, ככל שיבואו ספרים ויבואו חברים, ויצטרפו אלינו, לעולם השקט של הסקרנים. עולם של קיפודות ושועלים, שבו אפשר גם להעמיק בדבר גדול, וגם להרחיב בדברים רבים. להחליף רעיונות, להרהר על משמעותם, להתווכח על תוצאתם, והעיקר – לא להשתעמם כלל. 

 

נשמח אם תבואו.

 

שמואל רוזנר

 

חתימה שמואל רוזנר

על עורך הסדרה:

שמואל רוזנר

שמואל רוזנר

שמואל רוזנר הוא עורך ספרים בהוצאת כנרת-זמורה-דביר. משנת 2009 ועד שנת 2021 היה האחראי על כלל ספרי העיון של ההוצאה. כיום הוא עורך את הסדרה הקיפוד והשועל. 

 

רוזנר בא להוצאה לאחר שנים רבות כעורך ועיתונאי בעברית ובאנגלית. בשנות עבודתו כראש מחלקת ספרי העיון היה אחראי על הוצאתם לאור של מאות ספרים, רבים מהם רבי מכר, ובתקופתו הצטרפו למעגל כותבי העיון של ההוצאה עשרות כותבים חדשים.  

 

רשימה חלקית של ספרים וכותבים שיצאו בתקופתו כוללת את קיצור תולדות האנושות ואת שאר הספרים של יובל נח הררי; את מלכוד 67, הפרעת קשב ושאר הספרים של מיכה גודמן; את חיימשלי ומשלנו של עינת נתן; את מצוינים של מלקולם גלדוול; ספרים של עמיה ליבליך, של רונן ברגמן, של חיים שפירא, של יורם טהרלב, של מתי פרידמן, של מיכל דליות, של דן מרגלית, של עמירם אזוב, של הילי כוכבי, של יואב גלבר; את איך נולד התנ״ך; את רבי המכר כוחו של הרגל, השולטים בעתיד, תחושת בטן, מוקף באידיוטים; את המלאך, מתקפת פתע ומלחמה משלו של אורי בר יוסף; את מה זה משנה של טלי שרוט; את הסוד הקדמוני של דעאל שלו; את כל התלמוד על רגל אחת; את אולי כדאי לך לדבר עם מישהו; את הספרים של ענת קלו לברון; את התרגום המופתי של גדל אשר באך; את ההיסטוריה הקצרה של כמעט הכל ואת הגוף של ביל ברייסון; את ספריו של אבירם ברקאי; את שבע אמהות של יוכי ברנדס; את האמת על באמת ועוד ספרים של דן אריאלי; את כולנו בני חלוף של ארווין יאלום; את ספריו של יעקב בורק; את הברבור השחור; את רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים; את דברים שהלוואי שידעתי בגיל עשרים; ועוד ועוד. 

 

במקביל לעבודתו כעורך ספרים, רוזנר עוסק בעיתונות. הוא היה, בין השאר, ראש מערכת החדשות של עיתון ״הארץ״ ושליח העיתון בארה״ב, בעל טור בעיתון ״ניו יורק טיימס״ ובמגזינים ״סלייט״ ו״קומנטרי״. כיום הוא משמש כפרשן ב״כאן חדשות״ בטלוויזיה, מפרסם טורים באופן קבוע בעיתון ״מעריב״, וב״ג׳ואיש ג׳ורנל״ של לוס אנג׳לס. הוא הקים ועורך את אתר האינטרנט המדד, העוסק באיסוף וניתוח נתונים. הוא משמש כעמית בכיר במכון למדיניות העם היהודי, שבו הוא עוסק במחקרי מדיניות. רוזנר פרסם עד כה שלושה ספרים בעברית, את שטעטל בייגל בייסבול, על מצבם הנורא והנפלא של יהודי אמריקה, את היהודים, 7 שאלות נפוצות, ואת ״#יהדותישראלית, דיוקן של מהפכה תרבותית״ (עם פרופ׳ קמיל פוקס).